30 Haziran 2009 Salı

El Gallacticos
Marko'nun Madrid yönetiminden birinin arkadaşının amcasının Madrid-İstanbul seferini yaparken yanında oturan elemanın komşusunun hergün uğradığı marketteki kasiyer çocuk kanalıyla bildirdiğine göre Litvanya'lı Kaukenas'da Veliçkoviç ve Darjus Lavrinoviç gibi sezonun flaş takımı olmaya aday Real Madrid'in yolunu tutmuş.

Euroleague'de bu sezon Yunanistan ve İspanya takımlarının yılı olacak gibi.

Ruslar bütçeleri kısıyor, CSKA hem bütçeyi kısacak hem de bu yıl daha fazla Rus oyuncuya yer verecekmiş kadroda, İtalyan'lar uzun süredir sahnede yoklar, Yugoslavlar ve Litvanya'lılar her daim Avrupa basketbolunun ruhudurlar ama artık fiyatlar öylesine uçtu ki Yunan ve İspanyol takımlarıyla başetmek pek mümkün görünmüyor.

Sezonun flaş takımı Madrid olacak belli ki. Perez yeni bir El Gallacticos yaratma çabasında gibi. Real Madrid'i diğerlerinden ayıran şey onların bizzat kulüpçe yönetiliyor olmasıdır. Sponsorların takım üzerinde insiyatifleri yok. İmzalar bile bizzat Perez'in masasında atılıyor.

2 sezondur Euroleague'de hüsrana uğruyor Madrid ekibi. 2007'de hem ULEB hem de İspanya ligini aldılar. Ama bir gerçek var ki evvelki yıl, Joan Plaza kendi evinde oynanacak olan final four şansını yine kendi evindeki Maccabi maçıyla kaybedince kredisi tükenmeye başlamıştı.

Bu yılki başarısızlıklar Real Madrid yönetimini Euroleague'de şampiyon olmak için şampiyon hocayla çalışma fikrine yöneltti.

CSKA bütçeyi kısıp, artık Rus hocayla çalışacağız diyince bu yılı yine Moskova'da geçireceğini düşünen kariyerinde 4 Euroleague şampiyonluğuyla Obradoviç'i takip eden Messina Madrid yollarına düştü.

Ve belki de bu süreç bu yılın Eurolegue şampiyonluğunun kaderini çizecek.

Göreceğiz.


2 yorum:

Marko dedi ki...

Kaynak sağlam. :)

Raul Lopez'i serbest bırakmışlar, bu durumda bir PG daha almaları beklenebilir. Kaukenas + Holden (ya da Prigioni) guard rotasyonlarına dahil olduğunda epey etkili bir kadro olacak Messina'nın elinde. Bence de bu sene, uzun süredir olmadığı kadar iddialı olacak Real Madrid. Aslında uzun süredir olamadıkları kadar iyi ve dengeli bir takım olacaklar desek daha iyi...

tozlu parkeler dedi ki...

Real Madrid'i sevmem ama CSKA'nın durumunu da düşününce bu yıl Euroleague'de final four yaparlar gibi görünüyor.
Llull'da 1-2 sezon içerisinde Avrupa'nın önemli guardlarından birisi olabilir.